14. maijs, 2017
Kristīne Pastore
Ar jauno izmeklēšanas metodi iepazīstina Liepājas reģionālās slimnīcas kardioloģe Iveta Šime.
– Izskaidrojiet, lūdzu, ko nozīmē neinvazīvā kardiālā sistēma?
– Jau pats termins «neinvazīvā» norāda, ka, veicot šajā kompleksā iekļautās pārbaudes, nenotiek iejaukšanās cilvēka organismā, bet mēs izmantojam dažādus mērījumus, ko iespējams veikt ārēji. Vienīgā iejaukšanās ir asins analīze. Līdz ar to tā ir cilvēkam droša veselības pārbaude, kā rezultātā mēs iegūstam informāciju par konkrētā cilvēka sirds veselību – par sirds funkcionālajām spējām, to, cik labi darbojas sirds un visa organisma asinsvadu sistēma. Mūsdienās aizvien vairāk cilvēku visā pasaulē savas veselības pārbaudēm labprātāk izvēlas diagnostikas metodes bez iejaukšanās organismā. Medicīnai attīstoties, mums rodas aizvien vairāk šādu iespēju.
– Kāda varētu būt šī izmeklējuma mērķauditorija?
– To var izmantot visiem cilvēkiem, kuri vēlas pārliecināties par savas sirds veselību. Tie ir fiziski aktīvi cilvēki, kas vēlas noskaidrot savas sirds veselības stāvokli un konsultēties par nepieciešamību ieviest nepieciešamās pārmaiņas savā dzīvesveidā; tie ir sportisti, kam ir palielināta slodze, tās ir grūtnieces un arī cilvēki, kas jau sirgst ar kādām sirds un asinsvadu slimībām. Neinvazīvā kardiālā sistēma ir moderna un mūsdienīga tehnoloģija sirds mazspējas un paaugstināta asinsspiediena pacientu veselības mērījumu kontrolei, lai piemērotu katram individuālu un precīzu ārstēšanu un vajadzības gadījumā koriģētu medikamentu lietošanu.
– Kā notiek pārbaudes ar neinvazīvo kardiālo sistēmu?
– Ļoti vienkārši. Tās laikā pacientam veic dažādus mērījumus, ko pēc tam ar speciālu aparatūru analizē, lai saņemtu precīzu informāciju par cilvēka veselību. Tiek noteikts ķermeņa svars un auguma garums, aprēķināts ķermeņa masas indekss, izmērīts asinsspiediens, izmērīta asinsvadu pretestība u.c. Pēc tam pacientam pievieno aparatūru, kas līdzinās sirds kardiogrāfam. Ar šai sistēmai izstrādātu programmu, paralēli veicot nepieciešamos biometriskos mērījumus, iekārta izanalizē rādījumus, sniedzot individualizētu informāciju, kas ļoti precīzi uzrāda konkrētā pacienta sirds un asinsvadu veselības stāvokli. Pēc saņemtās informācijas ir iespējams izvērtēt, vai cilvēka sirds strādā atbilstoši viņa vecumam, dzimumam un svaram, vai sirdsdarbība ir normāla, tai ir pārslodze vai arī sirdsdarbība ir nepietiekama. Saņemtais rezultāts ir izejas pozīcija, kas ļauj vērtēt tālāk, vai pacientam ar sirds un asinsvadu funkciju viss ir kārtībā, vai viņam ar to ir kādas problēmas un nepieciešama ārstēšana vai līdzšinējās ārstēšanas korekcija.
Līdztekus sirds veselības rādītāju diagnostikai pārbaudes laikā nosaka arī šķidruma balansu organismā: vai tas ir pietiekams, samazināts, vai šķidruma ir par daudz. Tas ir svarīgi tāpēc, ka šķidruma balanss organismā ļoti tieši iespaido arī sirds un asinsvadu veselību. Ja šķidruma organismā ir par maz, un kā mēs ārsti sakām, cilvēks ir izžuvis, tas nozīmē, ka asinis sabiezē, netiek pietiekami apasiņoti orgāni un rodas citas problēmas. Tieši tāpat rodas problēmas, ja šķidruma organismā ir par daudz: palielināta šķidruma dēļ veidojas tūska, ir apgrūtināta elpošana, un rodas citi veselības traucējumi. Kontrolēt šķidruma balansu organismā ir svarīgi ne tikai cilvēkiem, kam jau ir sirds un asinsvadu problēmas, bet arī veseliem un sportiskiem cilvēkiem, sievietēm, kas gaida bērniņu.
– Vai, nākot uz pārbaudēm, cilvēkam iepriekš ir kaut kā speciāli jāsagatavojas?
– Nē! Pārbaude ir ļoti vienkārša, tā notiek ambulatori, mierīgā un harmoniskā atmosfērā. Iepriekš pierakstoties, to var izdarīt pat pusdienas pārtraukumā. Vienīgi asins analīze jāuztaisa iepriekš, lai tad, kad veicam visus citus mērījumus, tā būtu jau zināma, un mēs varētu programmā ievadīt rādījumus. Izmeklējumu veikšanai un mērījumu izvērtēšanai ir nepieciešama aptuveni stunda laika. Cilvēkiem ar sirds un asinsvadu problēmām precīzākas informācijas iegūšanai mērījumus veic arī ar fiziskās slodzes provēm: pietupieniem un citādu izkustēšanos. Fiziskās slodzes proves izmanto arī, veicot mērījumus sportistiem, lai reģistrētu izmaiņas miera stāvoklī un pie dažādām slodzēm.
– Kādas, jūsuprāt, ir šīs izmeklēšanas metodes priekšrocības, salīdzinot ar to, kā līdz šim notiek sirds un asinsvadu veselības izvērtēšana?
– Ļoti nozīmīgi ir tas, ka šajā pārbaudē ir iekļauti arī tādi mērījumi, ko līdz šim lielākoties veica tikai pētnieciskos nolūkos. Tas attiecas, piemēram, uz asinsvadu pretestības mērījumu, kas norāda, cik spēcīgi sirdij jāstrādā, lai asinis no tās nonāktu tālāk asinsvados. Īpaši svarīgs šis mērījums ir, ārstējot pacientus, kas sirgst ar paaugstinātu asinsspiedienu.
– Kādi ir galvenie ieguvumi, veicot neinvazīvās kardiālās sistēmas izmeklējumus?
– Tie ir ļoti būtiski. Pirmkārt, pacients iegūs personalizētu ārstēšanu. Tas attiecas uz cilvēkiem, kam jau iepriekš ir diagnosticētas sirds un asinsvadu problēmas. Izvērtējot katra pacienta datus, daudz vieglāk nekā līdz šim iespējams precīzi noteikt, kādi medikamenti jāpielieto ārstēšanā. Iegūtā informācija ir arī palīgs, ja nepieciešams mainīt iepriekšējo terapiju, kā arī iegūtā informācija palīdz analizēt pacienta veselības izmaiņas dinamikā. Līdz ar to ārstēšana ir kvalitatīvāka, precīzāka, un pacients pats daudz mērķtiecīgāk var piedalīties ārstēšanā, būt līdzestīgāks. Otrkārt, tā ir ārstēšanas līdzekļu ekonomija. Zinot precīzus rezultātus, ārsts var daudz precīzāk izvēlēties medikamentus, izslēdzot subjektīvo momentu. Tas nozīmē arī reālu naudas ietaupījumu pacienta maciņā. Treškārt, tā ir iespēja uzlabot slimā cilvēka dzīves kvalitāti, samazinot iespējamo komplikāciju risku un tādējādi paaugstinot dzīvildzi. Ceturtkārt, pat ja cilvēkam nekas nekaiš un ar šo izmeklējumu palīdzību viņš vēlas pārliecināties par savas sirds un asinsvadu veselību, ir iespējams jau laikus diagnosticēt iespējamos nākotnes riskus un lemt par dzīvesveida un slodzes korekcijām, lai problēmas attālinātu vai pilnībā novērstu. Šī sistēma sirds un asinsvadu slimību profilaksē un ārstēšanā ir patiešām liels solis uz priekšu.
– Vai šī ir tāda veselības pārbaude, ko vajadzētu veikt ar zināmu regularitāti, piemēram, reizi gadā, lai cilvēks būtu drošs par savas sirds un asinsvadu veselību?
– Veseliem cilvēkiem nē, bet zināma regularitāte būtu vajadzīgs tiem pacientiem, kuri kādu no sirds un asinsvadu problēmām ārstē ar zālēm, jo, kā jau es teicu, tā ir iespēja dinamikā salīdzināt atkārtotu mērījumu rezultātus un, ja nepieciešams, koriģēt terapiju.
– Vai šo izmeklējumu apmaksā valsts?
– Pagaidām vēl nē.
– Kur Latvijā to iespējams veikt?
– Mēs esam sākuši neinvazīvo kardiālo sistēmu izmantot Liepājas reģionālajā slimnīcā, un es zinu, ka sirds un asinsvadu sistēmas diagnostiku ar šo metodi veic arī Rīgā: ARS, Pulss 5 un Veselības centrā 4, kā arī Daugavpils reģionālajā slimnīcā.
– Vai izmeklējumu veikšanai ir nepieciešams ģimenes ārsta, kardiologa vai kāda cita speciālista norīkojums?
– Ja cilvēkam ir kādas sirds asinsvadu problēmas vai aizdomas, ka tādas varētu būt, protams, ka gan ģimenes ārsts, gan kardiologs, gan ginekologs vai kāds cits speciālists var dot norīkojumu, taču, tā kā tas ir maksas pakalpojums, tad cilvēks var pieteikties arī pats, ja vēlas pārbaudīt savu veselību un būt drošs, ka ar sirdi un asinsvadiem viss ir kārtībā.
Ielauzums
Neinvazīvā kardiālā sistēma (NICAS) ir moderna un mūsdienīga tehnoloģija sirds mazspējas un paaugstināta asinsspiediena pacientu veselības mērījumu kontrolei, lai piemērotu katram individuālu un precīzu ārstēšanu un vajadzības gadījumā koriģētu medikamentu lietošanu.