5. janvāris, 2018
Anda Mironova, sertificēta zobu higiēniste
Kāpēc?
Noteikti esat dzirdējuši par antibiotikām vai paši esat tās lietojuši. Tās nepieciešamas, ja noteiktas baktērijas ķermenī ir savairojušās un izraisījušas slimību. Citādi mēs nevaram tikt tām klāt. Toties mutē esošajām baktērijām varam, jo īpaši uz zobiem un smaganām esošajām, tās notīrot. Ļaujot tām vairoties, mūsu zobi sāks bojāties un smaganas iekaisīs. Tātad zobu tīrīšana ir ārstēšana, baktēriju kontrole mūsu smaida saglabāšanai. Protams, pašas baktērijas negrauž ne zobus, ne smaganas, bet to veiksmīgi dara baktēriju izdalītie toksīni un skābe. Baktēriju izdalītā skābe šķīdina zobu emalju, toksīni rada smaganu iekaisumu, par kuru liecina to asiņošana. Ilgākā laika posmā tas draud ar zobu zaudēšanu!
Kas baro baktērijas, dodot tām spēku uzbrukt mūsu veselībai? Runājot par zobu veselību, tas vispirms ir cukurs! Mutes saslimšanu profilaksē šobrīd cukuru un cieti saturošo ēdienu pārdomāta lietošana tiek likta pirmajā vietā, un tikai tad nāk zobu tīrīšana. Mūsu ēšanas paradumi ir ievērojami mainījušies, salīdzinot ar laiku pirms divdesmit, piecdesmit vai pat simt gadiem. Tāpēc salīdzināt vectēva zobus ar savējiem nav īsti pareizi. Ja jūsu zobi bojājas, saldumi ir jānoliek tālākajā plauktā. Neturiet tos redzamā vietā, jo īpaši, ja jūsu bērniem ir kaut viens bojāts zobs. Radu un tuvinieku mīlestību iesakiet izpaust veselīgos našķos, kā arī graužamos augļos un dārzeņos. «Tikai viena konfektīte» var sagādāt lielas ciešanas un tēriņus visa mūža garumā.
Ar ko?
Gadsimtus vecā, bet vēl joprojām visizplatītākā un iedarbīgākā metode – zobu birstīte un zobu pasta. Klāt šim arsenālam nācis zobu diegs vai starpzobu birstītes un mutes skalojamais līdzeklis. Tehnoloģiju mīlētāji var izmantot arī elektriskās un skaņas (soniskās) zobu birstes un irigatorus. Nu par visu pēc kārtas.
Zobu birstītes ir dažādas, un ir grūti šajā jomā izdomāt kaut ko pilnīgi jaunu. Plašajā klāstā var atrast sev vispiemērotāko un tīkamāko. Regulāri zobi jātīra ar zobu birstīti, kuras sariņi ir mīksti (soft). Sariņu cietību atzīmē uz iepakojuma.
Jo mazāks bērns, jo mazākai jābūt zobu birstītes galviņai. Izvēli atvieglos zobu birstīšu iedalījums pēc vecuma. Tās gan vecam, gan jaunam jāmaina vienu reizi trijos mēnešos, jo sariņi nodilst un uz tiem arī savairojas baktērijas. Vieglākais veids, kā sekot līdzi maiņas laikam, ir gadalaiki – pavasarim, vasarai, rudenim un ziemai sava. Katram ģimenes loceklim jābūt savai zobu birstītei. Sekojiet līdzi, lai inficētā zobu pasta pēc zobu tīrīšanas kārtīgi tiek izmazgāta no zobu birstītes.
Zobu pastas pielietojuma mērķis ir padarīt tīrīšanu patīkamu un atvieglot aplikuma noņemšanu. Zobu pastai pievienotās aktīvās vielas vēl papildus uzlabo mutes veselību. Pirms iegādāties zobu pastu, padomājiet, kāds darbs tai būs veicams: jāpadara zobi stiprāki vai jāuzlabo to krāsa, jānoņem zobu jutība vai jāsadziedē iekaisušas smaganas. Tikai tad iepērcieties, un var gadīties, ka būs nepieciešamas vairākas pastas.
Vecāki nevar visus bērnus padarīt par ģeniāliem zinātniekiem vai māksliniekiem, bet var parūpēties, lai bērni izaug veseli. Skaistas bērnības atmiņas ir svarīgas, un ne mazāk svarīga ir laba veselība, kas veidota un nostiprināta bērnībā. Bērnu zobu pastu izvēle ir mazāka, un daļai vecāku šķiet, ka uz to rēķina var ietaupīt. Dodiet bērniem labāko, lai zobi paliek veseli uz visu mūžu! Pirms iegādāties zobu pastu, noskaidrojiet, kāda tajā ir fluorīdu koncentrācija (jaunākajās rekomendācijās teikts – ne mazāk par 1000 ppm), vai šajā pastā ir antiseptiķi (tos var lietot tikai pieaugušie vai pusaudži, konsultējoties ar zobu higiēnistu vai zobārstu), ārstniecības augi vai abrazīvas vielas (nedrīkst lietot cilvēki ar jutīgiem zobiem un bērni). Izziniet, kam šo pastu paredzējis ražotājs. Svarīgākais jaunums ir zobu pastu pēc zobu tīrīšanas tikai izspļaut, jo pretējā gadījumā visas labās vielas, kuras bija zobu pastā, jūs vienkārši aizskalojat prom! Fluorīdus saturošu pastu maziem bērniem dozē tikai vecāki! Un tās noteikti ir tikai zirņa lielumā piciņa.
Zobu diega lietošana ir jāuzsāk no piecu gadu vecuma. Sākumā bērnu zobu starpiņas iztīra vecāki. Ja kādam tas šķiet pretīgi vai grūti, tad nevajag sūdzēties, ka «pēkšņi» sāk sāpēt zobi, ka mute smird un nelīdz ne košļenes, ne skalojamie. Zobu diegs vai starpzobu birstītes ir vienīgais veids, kā uzturēt zobu starpas tīras un pasargāt zobus no bojāšanās, jo īpaši, ja jums ir problēmas ar smaganām. Ja jūs mākat piešūt pogu, tad mācēsiet izdiegot zobus. Tas prasa tikai mazliet treniņa.
Mutes skalojamais līdzeklis mūsu ikdienā ir ienācis samērā nesen, un šobrīd cilvēku apziņā ir ierakstījies pārsvarā tikai viens. Tomēr pirms mutes skalošanas palasiet, kāds ir skalojamā sastāvs un kad muti skalot. Kā jau minēju iepriekš, pēc zobu tīrīšanas tūlīt muti skalot nevajag. Vienīgais izņēmums ir tad, ja lietojat fluorīdus saturošu mutes skalojamo. Jums jāatceras divi cipari: 0,05% NaF un 0,2% NaF. Zobu emalju nostiprinošs efekts panākams tikai ar šīm koncentrācijām. Zemāka būs tikai garšīgs ūdens, kas visu aizkalos prom gluži tāpat kā ūdens.
Spirtu saturošos mutes skalojamos līdzekļus drīkst lietot tikai pusstundu pēc zobu tīrīšanas. Tos nedrīkst lietot bērni līdz 18 gadu vecumam, veci cilvēki, kā arī tie, kuriem ir kādas hroniskas saslimšanas. Visdrošāk tos lietot īstermiņā, lai pasargātu no gļotādas sausināšanas un zobu plombu deformācijām.
Irigatori ir ierīces, kas ar spiedienu un šķidruma palīdzību labi iztīra zobu starpas. Tie der cilvēkiem, kam nepatīk zobus diegot, vai arī ir daudz kroņu, implantu, kā arī smaganu kabatas. Tie mēdz būt pārnēsājamie un stacionārie. Irigatoros var uzpildīt tikai ūdeni vai speciālu šķīdumu.
Elektriskās zobu birstes var atpazīt pēc mazās apaļās galviņas, kas it kā griežas uz riņķi. Skaņas (soniskās) zobu birstītes ir līdzīgas parastajām zobu birstītēm, tikai tās veic ļoti ātras slaukošas kustības. Lai veiksmīgi lietotu abas šīs birstītes, ir jāmāk tās pielikt pie smaganām un zobiem 45° leņķī. Tas ir svarīgi! Elektriskā zobu birstīte jāvirza pa smaganu līniju (kā pa viļņiem), pie viena zoba paturot piecas sekundes. Skaņas birstīte vienkārši ir jātur vienā vietā piecas sekundes. Mehāniskās zobu birstītes iesakāmas tikai tad, kad bērns ir iemācījies raiti rakstīt, jo zobu tīrīšana trenē mazos pirkstiņus, uzlabojot rakstīšanas iemaņas un arī smadzeņu neironu elastību. Gribat gudru bērnu – dodiet zobus tīrīt ar parasto zobu birsti!
Cik ilgi?
Dažādos literatūras avotos ir minēti dažādi laiki – no vienas līdz trim minūtēm. Pieredze rāda, ka retais velta trīs minūtes zobu tīrīšanai. Mēs esam tik dažādi – vieni straujas dabas, ātri un nepacietīgi, citi lēnprātīgi gan darbībā, gan domās. Tāpēc universāls ieteikums: skaitīt! Vienā vietā izdariet desmit kustības (jūsu lietotās).
Kad?
Atbilde ir – divas reizes dienā, vadoties pēc jūsu dzīves stila. Pirmā reize var būt pirms brokastīm, pēc brokastīm, pēc otrajām brokastīm vai pēc pusdienām. Toties otrā un svarīgākā zobu tīrīšanas reize ir pirms naktsmiera. Nekas nedrīkst būt par iemeslu, lai jūs, jūsu bērni, mazbērni izlaistu vakara tīrīšanas reizi! Pa dienu uz jūsu zobiem ir uzkrājušās ēdienu, dzērienu atliekas, savairojušās jaunas baktērijas un uzkrājušies mirušo baktēriju līķīši. Tas viss ir jānotīra!
Kā?
Kā «pareizi» izvārīt zupu un kā «pareizi» mīlēt? Nav tādas receptes. Arī zobu tīrīšanā NAV «pareizās» tehnikas. Ir tikai vecumam, iemaņām, dzimumam u.c. atbilstoša zobu tīrīšanas tehnika. Pirmais ir ievērot secību – kožamās virsmas, ārējās un pēdējās iekšējās virsmas. Otrais – ilgums. Tas ir 2–3 minūtes vai 10 kustības vienā vietā. Trešais – 45° leņķis. Ja to apgūsiet un iemācīsiet saviem bērniem, jūsu misija ir veikta! Un pašās beigās kustības, kas padara jūsu zobus tīrus. Kādam tās ir turpu šurpu (horizontālas), kādam apļveida. Slaukošas kustības vairs netiek atzītas kā pietiekami efektīvas un noderīgas. Nemokiet ar slaucīšanu sevi un savus bērnus!
Kā mutes veselība var ietekmēt mūsu dzīvi?
Ne velti pieredzējuši ārsti paskatās pacientam arī mutē un uz mēli. Tie daudz ko var pastāstīt!
Astmas pacientiem ir cītīgi pēc katras inhalācijas jāskalo mute, lai, ārstējot vienu, neiedzīvoties citās likstās: cauros zobos, asiņojošās smaganās un sēnītē.
Diabēta pacientiem dzīšanas procesi ir lēni un kūtri – jūsu dzīvi pamatīgi var sabojāt iekaisušas smaganas un traka smaka. Ir pārliecinoši pierādījumi – jo labāka mutes higiēna, jo stabilāks cukura līmenis asinīs.
Atviļņa slimniekiem: zobu jutība un to bojāšanās būs jūsu pavadonis, ja ļausieties slinkumam un nelietosiet speciālus mutes kopšanas līdzekļus.
Grūtnieces, bērna gaidības ievērojami pasliktina smaganu un zobu veselību! Tā tas notiek! Tīriet zobus un nebaidieties ne no kā! Tīriet!
Vecie cilvēki, viss iet mazumā un tostarp arī siekalas, kas mitrina muti un atjauno zobus! Jo vairāk medikamentu jūs lietojat, jo sausāka būs jūsu mute un apdraudētāki zobi un smaganas. Tīriet tos un dzeriet ūdeni! Meklējiet speciālus mutes dobumu mitrinošus līdzekļus!