25. janvāris, 2018
Signe Plāte, onkoloģe ķīmijterapeite
Kā jebkura ļaundabīga audzēja gadījumā savlaicīgai slimības atklāšanai ir milzīga nozīme. Pirmās stadijas nieru vēzi ārstē operatīvā ceļā. Varētu ļoti vienkāršoti teikt – operācija un viss. Pēc Eiropas uroloģijas žurnāla datiem lokālu audzēju gadījumos piecu gadu dzīvildze ir 92,8%, bet metastātiskas slimības gadījumos tikai 11,9%. Operācijas veidi var būt vairāki. Operācijas veida izvēle ir atkarīga no audzēja lieluma, pacienta faktoriem – vecuma, blakusslimībām, ķermeņa uzbūves. Parasti pacientiem izņem visu nieri (nefrektomija) vai daļu (rezekcija). Neatkarīgi no operācijas apjoma atkopšanās periods nemēdz būt ilgāks par 1–2 mēnešiem. Ja pacientam nav izplatīta slimība, tad ārstēšanās un pašas slimības radītais slogs nav liels.
Nieru audzēja diagnosticēšana
Šis ievads tiešā veidā ir mudinājums sekot savam veselības stāvoklim, lai medikamentozā terapija nebūtu nepieciešama. Protams, agrīna diagnostika ir saistīta ar simptomu esamību vai neesamību. Ja cilvēkam kaut reizi mūžā ir asins piejaukums urīnā, obligāti tūlīt jādodas pie urologa. Šādos gadījumos ir iespējamas dažādas saslimšanas, tomēr visbiežāk tie ir ļaundabīgi audzēji nierēs, urīnpūslī vai izvadceļos. Arī neskaidru muguras/sānu sāpju, periodiskas nemotivētas temperatūras celšanās gadījumos nepieciešama audzēju izslēgšana.
Nieru audzēju diagnostika nav īpaši sarežģīta. Sijājošo diagnostiku iespējams veikt ar ultrasonogrāfisku izmeklēšanu. Precīzai diagnozei nepieciešama datortomogrāfijas izmeklēšana, kura arī ir pamats pirmsoperācijas stadijas uzstādīšanai un ārstēšanas plāna izstrādei.
Ja attīstījušās metastāzes
Medikamentozā terapija kļūst nepieciešama izplatīta vai metastātiska audzēja gadījumos. Šeit svarīgi akcentēt, ka pacientam jau sākotnēji var būt IV stadijas metastātisks audzējs, bet metastāzes var attīstīties arī pacientiem pēc veiksmīgas nieru vēža izoperēšanas un arī pēc vairākiem gadiem. To ir ārkārtīgi svarīgi atcerēties gan pacientiem, gan viņu ģimenes ārstiem. Pacienti pēc nieru vēža izoperēšanas obligāti ir jākontrolē regulāri, pat ja nekādu subjektīvu traucējumu nav. Metastāzes ļoti bieži attīstās plaušās, kaulaudos, bet bieži arī aizkuņģa dziedzerī, vēdera dobuma limfmezglos. Praksē ir gadījumi, kad ar jau konstatētu veidojumu aizkuņģa dziedzerī pacientam pēc agrāk veiktas nieru vēža operācijas tiek atteikts nosūtījums uz onkoloģisku iestādi, jo aizkuņģa dziedzeris nešķiet tāda organisma daļa kur varētu būt metastāzes. Savlaicīga metastātiskā procesa konstatēšana, protams, uzlabo ārstēšanas rezultātus.
Visi pacienti, kuriem konstatēts metastātisks nieru vēzis, tiek izanalizēti multidisciplinārā konsilijā. Multidisciplinārs konsilijs ir speciālistu kopējs darbs noteiktos laikos, kad konkrēta profila slimnieki tiek analizēti un kad tiek izstrādāts ārstēšanas plāns katram pacientam. Līdzīgas diagnozes pacientiem ārstēšana var atšķirties, jo plānu un ārstēšanas iespējas nosaka gan slimība, gan pacienta faktors.
Metastātiskas slimības gadījumos pamatārstēšanas metode ir medikamentozā terapija, bet to bieži kombinē ar staru terapiju uz konkrētu metastāžu rajoniem, metastāžu izoperēšanu vai citām lokālām metodēm, piemēram, radiofrekvences ablāciju.
Kā ārstē metastātisku nieru vēzi
Medikamentozā terapija nieru vēža ārstēšanai ir pārdzīvojusi vairākus posmus un pašlaik ir pilnībā izkristalizējusies tā sauktās mērķterapijas vieta un loma šīs lokalizācijas audzēju terapijā. Mērķterapija ir medikamentozās terapijas veids, kur medikaments traucē audzēja šūnai augt nevis ietekmējot vienkārši šūnas apvalku vai kodolu kā šūnu inde, bet bloķējot kādus konkrētus receptorus. Mērķterapijai ir blakusparādības, bet tās nav tik izteiktas kā ķīmijpreparātiem.
Nieru vēža ārstēšanā pārsvarā lieto tabletētas formas medikamentus, kuri ir mazo molekulu tirozīnkināzes blokatori un, ļoti vienkāršoti skaidrojot, traucē vēža šūnu augšanu, bloķējot vaskulāros augšanas receptorus. Pašlaik gan Eiropas ķīmijterapeitu biedrības, gan Amerikas onkologu rekomendācijas ir noteikušas, kuri no šiem medikamentiem jālieto pirmie, t.i., pirmajā līnijā, un kuri otrās, trešās līnijas terapijā. Latvijā valsts apmaksāta mērķterapija ir pieejama tikai krūts, galvas un kakla, un nieres vēža pacientiem. Metastātiska nieru vēža pacienti var saņemt terapiju, kas ir analoga citās Eiropas valstīs nozīmētai terapijai. Tas ir sasniegums, ko pacientiem noteikti vajadzētu novērtēt un terapiju lietot, regulāri iet uz kontrolēm, lai iegūtu vislabāko iespējamo rezultātu.
Sadarbība ar ķīmijterapeitu
Terapiju nozīmē onkologs-ķīmijterapeits un attiecīgi arī izraksta recepti. Medikamentiem ir 100% valsts kompensācija. Pašlaik pieejami divi medikamenti nieru vēža terapijai. Kā jau minēju, tās ir tabletes. Pacientam pirmajā reizē var tikt izrakstīta ārstēšana uz 1–2–3 mēnešiem atkarībā no pacienta stāvokļa, analīzēm, prognozējamām blaknēm. Atkarībā no tā, kuru medikamentu pacientam ordinēs, tā var būt viena vai 2–4 tabletes dienā. Lietošanas veids – starp ēdienreizēm vai ēdienreizes laikā – arī būs atkarīgs no konkrētā izrakstītā medikamenta. Ierodoties pie ķīmijterapeita, būtu labi, ja pacients jau būtu uzrakstījis vai vismaz pārdomājis savu iepriekšējo slimību vēsturi un – noteikti (!) – zinātu, kādus medikamentus jau lieto. Ļoti svarīgi neaizmirst vairogdziedzera slimības, paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu, zarnu iekaisumus. Noteikti pirmajā vizītē nevajadzētu kautrēties pārjautāt, ja ir kāda neskaidrība. Pacientam, aptiekā izņemot medikamentu, ir pieejama arī zāļu anotācija. Mājas apstākļos bez stresa un satraukuma noteikti iesaku pārlasīt lietošanas veidu, nevēlamos blakusmedikamentus un iespējamās blakusparādības. Par tipiskajām blaknēm vienmēr informē ārstējošais onkologs-ķīmijterapeits. Svarīgi arī iepriekš pārrunāt visbiežākās blakusparādības un pacienta rīcību, ja šīs blaknes attīstās.
Biežākās blakusparādības
Gribētu akcentēt ādas kopšanas nozīmi, jo bieži šo medikamentu lietošanas gadījumos izveidojas ādas bojājumi, pat plīsumi, strutaini iekaisumi. Jau uzsākot nieru audzēja medikamentozo terapiju, svarīgi ādu regulāri mitrināt – lietot mitrinošus krēmus, vienmēr sekot, lai āda pēc mazgāšanās ir labi nosusināta, vēsākos un aukstos laika apstākļos obligāti jānēsā cimdi atbilstoši āra temperatūrai, jāseko arī cimdu tīrībai, nepieciešamības gadījumos jālieto pretiekaisuma krēmi, piemēram, Bepanthen, uzturā jālieto produkti ar pietiekamu A un E vitamīna daudzumu. Nepieciešamības gadījumos var vērsties pie dermatologa, neaizmirstot informēt par audzēja esamību un saņemamo ārstēšanu.
Otra bieža blakusparādība ir vēdera izejas traucējumi. Šī blakusparādība bieži korelē ar ēšanas paradumiem. Jebkuram audzēja pacientam ir lietderīgi izanalizēt lietojamos produktus, gatavošanas veidu, pārtikas daudzumu, bet pacientiem ar nieru vēzi, kas saņem mērķterapiju, tas ir jo īpaši svarīgi. Ja veidojas šķidra vēdera izeja, vēlams uzturā lietot rīsus, rīsu pārslu uzlējumu, probiotikas, jāierobežo sakņu un svaigu augļu lietošana. Var rasties garšas izmaiņas, ļoti reti vērojams mutes dobuma iekaisums. Svarīgi ir turpināt ēst sabalansētu uzturu arī garšas izmaiņu gadījumos. Mutes dobuma kopšana un stomatologa apmeklējums ir vēlams jebkuram audzēja pacientam neatkarīgi no tā, kādu terapiju viņš saņem.
No biežākām blakusparādībām vēl jāatzīmē arteriālā spiediena celšanās un aknu bioķīmisko rādītāju izmaiņas. Šo blakusparādību koriģēšana jāveic ar ģimenes ārsta palīdzību vai jāsaplāno papildu vizīte pie onkologa ķīmijterapeita.
Svarīga līdzestība
Pozitīvam rezultātam ir ārkārtīgi svarīga pacienta ieinteresētība, vēlme ārstēties un ticība rezultātam. Tā kā Latvijā nieru vēzim ir iespējama ārstēšana atbilstoši pasaules standartiem, pacientu dzīvildzes rādītāji ir labi. Pacientiem ir jāredz mērķis – pilnas remisijas iegūšana –, un atsevišķas grūtības jāuztver kā solis pretim uzvarai. Ja nav iegūta pilna remisija, pacienti medikamentus lieto ilgstoši. Protams, ar laiku var iestāties zināms nogurums, var mocīt kāda no blakusparādībām. Tāpēc ļoti svarīgi ir to pārrunāt ar ārstējošo onkologu ķīmijterapeitu, jo ir iespējams mainīt devas, lietošanas ritmu, pat medikamentu. Metastātiska vēža ārstēšanā pašlaik ir lielas iespējas! Galvenais ir ticība un sadarbība ar ārstu!
Ielauzums
Latvijā valsts apmaksāta mērķterapija ir pieejama tikai krūts, galvas un kakla, un nieres vēža pacientiem. Metastātiska nieru vēža pacienti var saņemt terapiju, kas ir analoga citās Eiropas valstīs nozīmētai terapijai.