10. jūnijs, 2017
Anda Mironova, sertificēta zobu higiēniste
Radu saietā (jauki, ka ne bērēs) satiku attālu un sen neredzētu radinieku, kas vienmēr izcēlies ar fantastisku humoru, darbīgumu un dzīvesprieku. Sēdējām pie galda blakus, un tā kā mielojāmies pēc sirds patikas, man ne prātā neienāca, ka šim vīrietim jau daudzus gadus ir cukura diabēts. Tomēr sarunu gaitā tas atklājās. Viņš sev raksturīgajā stilā secināja, ka «nekas jau dzīvē kardināli nemainās, tikai mazāk dažu prieciņu – nedzeru šņabi, nepīpēju un smaidu ar mākslīgajiem zobiem. . .»
Var, protams, dramatizēt situāciju, neiet ārā no mājas vai arī mērīt cukura līmeni pie viesību galda, lai visi redz un novērtē, tomēr, kaut arī cukura diabēts ir nopietna saslimšana, to var un vajag iepazīt un prast ar to sadzīvot.
Tāpēc ceru, ka šeit iegūtā informācija palīdzēs saglabāt veselas smaganas un zobus, un, protams, stabilu glikozes līmeni asinīs.
Mutes veselības ietekme uz diabēta norisi
Diabēts un smaganu veselība ir saistīti divos veidos:
- Ir neapgāžami pierādīts, ka diabēts veicina smaganu slimību rašanos vai to paasinājumus.
- Smaganu iekaisums var apgrūtināt cukura līmeņa kontroli asinīs.
Saslimšanas, kas apdraud diabēta pacienta mutes un vispārējo veselību:
Kariess – zobu saslimšana, kam raksturīga zobu cieto audu sairšana. Neatgriezeniski! Zobu var atjaunot ar plombēšanas palīdzību, tomēr katra plomba rada papildu virsmu, uz kuras baktērijām ir vieglāk uzkrāties.
Periodontīts – zobu balstaudu iekaisums. Periodontīta sākumposmā pacientiem bieži vien nav sūdzību. Slimības izsaucējs ir bakteriāla infekcija, kā rezultātā rodas:
- Smaganu asiņošana, kas ir ļoti svarīgs simptoms un pirmais signalizē par slimības esamību. Parasti parādās, ēdot cietu barību vai tīrot zobus. Neignorējiet šo pazīmi! Pēc iespējas ātrāk dodieties pie zobu higiēnista vai zobārsta!
- Smaganu apsārtums: tās izskatās it kā piepūtušās un tumšākas nekā gļotāda, piemēram, uz vaigiem.
- Strutošana, kas parādās, uzspiežot ar pirkstu uz smaganas. Tas ir viegli novēršams!
- Smaganu kabatas jau ir zoba balstaudu iekaisums ar kaula zudumu, un tas var novest pie zoba kustīgums un to zaudēšanas.
Periodontītu tāpat kā cukura diabētu nevar izārstēt, vien censties kopā ar zobārstniecības komandu to apturēt.
Smaganas iekaisuma dēļ kļūst nelīdzenas, un ir apgrūtināta zobu protēžu lietošana. Bieži vien smaganas ir sāpīgas. Ja ēdiena košļāšana ar protēzēm ir sāpīga, tas var veicināt diētas neievērošanu. Taču, neievērojot diētu, glikozes līmenis asinīs paaugstinās. Slikti pieguļošas protēzes rada gļotādas bojājumus, kas uz sliktās dzīšanas fona vēl vairāk var pasliktināt diabēta pacienta pašsajūtu. Lai izvairītos no šādām problēmām, protēzēm ir labi jāpieguļ, tās tāpat kā zobi ir regulāri jātīra.
Cilvēkiem ar labi kontrolētu diabētu periodontālās saslimšanas neatrod biežāk kā cilvēkiem bez cukura diabēta. Indivīdiem ar nediagnosticētu vai nekontrolētu diabētu ir daudz lielāka periodontālās saslimšanas iespēja nekā cilvēkiem bez diabēta.
Pētījumi liecina, ka laba diabēta kompensācija ievērojami samazina risku iegūt diabēta komplikācijas: sirds, acu un nervu sistēmas diabētiskās izmaiņas.
Bērniem ar 1. tipa cukura diabētu parasti kariess nav sastopams biežāk nekā bērniem bez diabēta. Ja bērni ar diabētu ievēro diētu un rūpējas par mutes dobuma higiēnu, kariess ir pat retāk nekā bērniem bez diabēta, jo viņi nelieto pārmērīgi daudz produktu, kas satur cukuru.
Diemžēl ne tikai lokāli, mutes dobumā, notiek nepatīkamas izmaiņas. Tās ietekmē arī pārējo ķermeni, jo mutē esošās baktērijas, ja tās netiek kontrolētas, tīrot zobus un lietojot atbilstošus mutes kopšanas līdzekļus, pa asinsriti nonāk citos orgānos un izraisa nopietnas, dzīvībai bīstamas komplikācijas sirds asinsvadu sistēmā, nierēs.
Taču pats būtiskākais ir asinsrites mikrocirkulācijas traucējumi. To ietekmē nepietiekami ar uzturvielām un skābekli tiek apgādāti arī mutes dobuma audi, kas izraisa to pastiprinātu bojāšanos un atjaunošanās traucējumus.
Tātad mutes veselība ietekmē glikozes līmeni, un glikozes līmenis ietekmē mutes veselību. Kuru no šiem diviem «spēlētājiem» ir vienkāršāk ietekmēt? Noteikti mutes veselību, jo tās uzturēšana kārtībā ir samērā daudz vienkāršāka un saprotamāka. Sekmīgi ārstējot infekciju mutes dobumā, ir vieglāk panākt arī labu diabēta kompensāciju.
Pašaprūpe jeb pats sev dakteris
Jūs varat novērst aplikuma veidošanos un aizsargāt zobus un smaganas, katru dienu rūpīgi kopjot mutes dobumu:
- Lietojiet fluoru saturošas zobu pastas, lai aizsargātu zobus pret kariesu!
- Regulāri lietojiet zobu diegu, saudzīgi iztīriet starpzobu spraugas, uzmanīgi notīriet katru zobu, neievainojot smaganas! Ja nepieciešams, zobu diegu aizvietojiet ar atbilstoša lieluma starpzobu (intradentālajām) birstītēm. To lielumu jums piemeklēs zobu higiēnists.
- Zobu tīrīšanai izmantojiet zobu suku ar mīkstiem sariņiem!
- Zobi jātīra divas reizes dienā ar apļveida kustībām, izvairoties no spēcīgas un traumējošas zobu tīrīšanas!
- Pēc zobu tīrīšanas ar zobu diegu vai starpzobu birstītēm izskalojiet mutes dobumu ar alkoholu NEsaturošu un fluorīdu saturošu mutes skalojamo līdzekli!
- Akūtu iekaisumu gadījumā lietojiet hlorheksidīnu saturošu mutes skalojamo līdzekli! Savai drošībai par šo skalojamo lietošanu konsultējieties ar zobārstniecības profesionāļiem!
- Saudzīgi notīriet mēli ar zobu suku, jo arī uz mēles ir aplikums un baktērijas!
- Rūpīgi notīriet izņemamās protēzes! Ik pa laikam papeldiniet savas protēzes sodas vanniņā – 1 tējkarote sodas uz glāzi ūdens. Protēžu tīrīšanai izmatojiet speciālās birstes.
Mums ir pieejams ļoti plašs mutes kopšanas līdzekļu klāsts. Atliek vien izvēlēties!
Ikdienas mutes kopšanas rituālam jāpievieno atbildīga attieksme pret vairākām citām lietām.
Smēķēšana. Pētījumi liecina, ka smēķēšana paaugstina smaganu slimību attīstības risku. Smēķētāji piecas reizes biežāk nekā nesmēķētāji slimo ar smaganu slimībām. Smēķējošiem diabēta pacientiem ir vēl lielāks risks saslimt ar smaganu slimībām. Smēķētājam virs 45 gadiem ir 20 reižu lielāks smaganu slimību rašanās risks nekā cilvēkiem bez šī riska faktora.
Sausums mutē. Bieži vien sausuma sajūta mutē ir nediagnosticēta diabēta pazīme. Nereti tas ir daudz nopietnāks simptoms nekā tikai diskomforta sajūta. Sausums mutē bieži var izraisīt mēles sāpīgumu vai dedzināšanas sajūtu, čūlas, infekcijas un zobu kariesu. Sausums mutē nozīmē, ka jums ir samazināts dabīgā mutes dobuma aizsargfaktora – siekalu – daudzums. Siekalas veic svarīgu aizsargfunkciju – samazina to baktēriju vairošanos, kuras izraisa kariesu, un aizsargā no citām mutes dobuma infekcijām. Siekalas apgādā zobus ar minerālvielām, tos atjaunojot.
Viens no biežākajiem cēloņiem sausuma sajūtai mutē ir dažādu medikamentu lietošana. Vairāk nekā 1800 medikamentu, tai skaitā arī līdzekļi pret saaukstēšanos, antidepresanti un antihipertensīvie līdzekļi, var izraisīt sausuma sajūtu mutes dobumā. Ja jūs lietojat medikamentus un vienlaikus jums ir sausa mute, informējiet par to savu ārstējošo ārstu, kā arī zobārstu un zobu higiēnistu. Šādos gadījumos, iespējams, medikamentu var nomainīt pret kādu citu vai ieteikt siekalu aizstājēju, kas mitrinās mutes dobumu.
Mutes dobuma sēnīšu saslimšanas. Ja siekalās ir paaugstināts glikozes līmenis, tas var paātrināt sēnīšu vairošanos. Smēķēšana un zobu protēžu lietošana ir riska faktori sēnīšu infekcijām mutes dobumā. Tomēr arī šīs saslimšanas ir ārstējamas. Laba diabēta kompensācija, rūpīga mutes dobuma un zobu protēžu kopšana, kā arī smēķēšanas pārtraukšana ievērojami samazina risku saslimt ar sēnīšu izraisītām infekcijām mutes dobumā.
Stress. Tā ietekmē «nobrūk» visas sistēmas. Ņemot vērā diabēta radītās izmaiņas cilvēka noskaņojumā – nogurums, uzbudinājums, melanholija, kādam arī šoks par diagnozi –, stress ietekmē spēju un vēlmi parūpēties par sevi, kā arī stresa ietekmē pazeminās organisma pretošanās spēja infekcijām. Tāpēc reizēm pat ir jāpiespiež sevi tīrīt zobus. Gluži kā Minhauzenam jāvelk sevi ārā no nomāktības, bezjēdzības sajūtas un reizēm arī slinkuma.
Vizītes pie zobārsta vai zobu higiēnista
Pacientam ar diabētu stomatologs vai zobu higiēnists ir jāapmeklē vismaz reizi pusgadā. Lai izvairītos no komplikācijām, pirms manipulācijām zobārstam un zobu higiēnistam ir svarīgi zināt:
- Glikēto hemoglobīnu Alc. Glikētais hemoglobīns norāda uz vidējo glikozes līmeni asinīs trīs mēnešu laikā. Lielākajai daļai diabēta pacientu mērķis ir glikozes līmenis <7%. Augsta uzņēmība pret infekciju sākas virs 8%!!
- Fingerstick testa rezultātu, kas norāda uz glikozes līmeni apmeklējuma laikā. Mērķa intervāls ir 80–120 mg/dL. Paaugstināts infekcijas risks ir 180–300g/dL. Nepieņemams līmenis ir vairāk par 300mg/dL.
Noteikti informējiet zobārstniecības profesionāļus par to, ka jums ir cukura diabēts. Mums ir svarīgi zināt, cik labi kompensēts tas ir. Neņemiet ļaunā, ja ārstēšana tiek atteikta sliktu analīžu dēļ. Tas ir jūsu drošībai.
Pirms uzsākat periodontīta ārstēšanu, apmeklējiet savu ārstu. Endokrinologam vai ģimenes ārstam būtu jāinformē zobārstniecības komanda par jūsu pašreizējo veselības stāvokli. Ja ir nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, iespējams, būs nepieciešamas izmaiņas diabēta ārstēšanā. Akūtas infekcijas, piemēram, abscess, gan jāārstē nekavējoties. Kvalificēta zobu labošana vai zobu higiēna pacientiem ar labi kompensētu diabētu nevar radīt lielākas problēmas nekā pacientiem bez diabēta.
Periodonta ārstēšana ir efektīva tikai tad, ja pacients regulāri kopj mutes dobumu, lai nepieļautu jauna zobu aplikuma veidošanos.